18 лютого 2020

Сучасна епоха високої інтелектуальної конкуренції зумовлює потребу у вивченні англійської для дорослих. Викладачі та співробітники СумДУ постійно підвищують свою кваліфікацію, володіння іноземними мовами зокрема. Свої емоції від навчання висловили співробітники бібліотеки СумДУ англійською мовою (висловлювання збережено у авторському оригіналі):

«Hello, in my childhood I could make sentences in Russian or Ukrainian, and now I can do it in English... sometimes with mistakes, but I can!!!  It is my success!» - Тетяна Шликова, бібліотекар СумДУ.

«I can speak English with foreign students which come in our library every day, and i can tell them about library's rules and services. I can translate sentences into Ukrainian and vice versa.» -Наталія Берко, бібліотекар Медінституту СумДУ.

«I could speak English during my studies at school and at the university but now l improve my knowledge and l hope in the nearest future l will be able to visit Great Britain.» - Яна Жерьобкіна, бібліотекар СумДУ.

«In my childhood I couldn't speak English but now I can speak  with foreign students who come to the library. I can chat with my relatives from Australia.» - Світлана Крячок, бібліотекар СумДУ.

Бажаємо дорослим учням подальших успіхів у оволодінні іноземною мовою!