14 листопада 2016

“What an honor. Even before I came to this university, I had heard comments about its reputation as one of the best in Ukraine. My short time in Sumy has been reminiscent of my many weeks living and working in Chernihiv – full of the eager faces (of students), unrivaled hospitality, and great expectations for the future. I am confident that my journey will be nothing short of incredible, and I look forward to seeing my colleagues and students in a month. Thank you all for your generosity and kindness, and get ready – the American is coming!”

Саме так висловив свої враження Бен Стюарт, волонтер Корпусу Миру США в Україні, після візиту на кафедру іноземних мов СумДУ. З 7 по 10 листопада він мав змогу ознайомитися з містом Суми, громадою та майбутніми колегами, спланувати подальшу спільну роботу. Колектив кафедри та студенти з нетерпінням чекають його повернення і цікавої командної педагогічної роботи за його участю на кафедрі.